عضویت در خبرنامه
Light Zone v3.9
Light Zone v3.9
به روز رسانی : 1389/02/04
حجم : 24.02 MB
مجوز : آزمایشی
تعداد دانلود : 822
تعداد بازدید : 1351
0 0

توضیحات
شركت‌ LIGHTCRAFTSادعا می‌كند كه تمام نرم افزارهای ویرایش تصویر از یك نقطه ضعف عمده رنج می‌برند و آن پیكسلی بودن مبنای ویرایش است. یعنی بجای آن كه به تصویر، به عنوان یك موجودیت كلی بنگرند، پیكسل‌ها را در نظر گرفته و در نتیجه كاربران بسختی می‌توانند تاثیر مورد نظرشان را بر عكس اعمال نمایند.
اساس این ادعا، سیستم ناحیه‌ای (ZONE SYSTEM) مورد استفاده در این نرم افزار است.
ZONE SYSTEM
سیستم ناحیه‌ای روشی است كه توسط آنسل آدامز (و چند عكاس دیگر) برای نورسنجی صحیح، كنترل دقیق محدوده تونال و كنتراست مناسب عكس ابداع شد. این روش سیستماتیك در واقع تلاشی بود برای نزدیك كردن " آنچه كه در واقعیت دیده می‌شود" به "آنچه كه در نهایت چاپ می‌گردد". بر اساس این روش، در عكاسی با نگاتیو سعی در نورسنجی صحیح مناطق تاریك است تا جزئیات این مناطق بخوبی حفظ شود و در مرحله چاپ، مناطق روشن تحت كنترل قرار می‌گیرند تا نور و كنتراست مناسبی داشته باشند.
در این سیستم تون‌های روشنایی در یك منظره به 9 ناحیه تقسیم می گردند: از یك تا 9 كه در آن ناحیه 5 نشانه تون میانی، ناحیه یك تاریك‌ترین منطقه و ناحیه 9 روشن‌ترین منطقه محسوب می‌شود. برخی، یك ناحیه دیگر نیز به عنوان حداكثر روشنایی یا ناحیه 10 در نظر می‌گیرند.
استفاده از سیستم ناحیه‌ای برای نورسنجی صحیح در نگاتیو
عكاس ابتدا باید منظره مورد نظر را بررسی نماید. تاریكترین نواحی منظره را كه بایستی در عكس چاپ شده نهایی، دارای جزئیات قابل تشخیص باشند، انتخاب نماید. سپس این نواحی را نورسنجی نماید. نورسنج این نواحی را به عنوان ناحیه 5 یا متوسط نورسنجی می‌كند و چون عكاس می‌خواهد كه این نواحی در عكس چاپ شده نهایی به عنوان ناحیه 3 باشند، كافیست نوردهی خود را دو استاپ كمتر از مقادیر ارائه شده تنظیم كند.
با این روش، مناطق مورد نظرش دارای جزئیات كافی در چاپ نهایی خواهند بود.
البته در تكمیل این روش بایستی در مرحله پروسس عكس نیز بر اساس سیستم ناحیه‌ای و تاكید بر مناطق روشن، عملیات چاپ انجام گردد.
قلب نرم افزار LIGHTZONE ابزار ZONEMAPPER و ZONEFINDER است. این دو در واقع زونهای مختلف محدوده تونال تصویر را به كاربر نشان می‌دهند و این امكان را فراهم می‌كنند كه كاربر میزان روشنایی هر ناحیه را و نیز نسبت روشنایی بین نواحی مجاور را به طور مستقیم تنظیم نماید.
خصوصیات مهم دیگر این نرم افزار
- محیط ویرایش 16 بیتی خطی كه امكان ویرایشها و پردازشهای گسترده تری را بدون ایجاد آثار ناخواسته فراهم میكند.
- استفاده از یك فضای رنگی وسیع و امكان مدیریت رنگ
- امكان پردازشهای دسته‌ای
- فراهم كردن یك محیط كامل برای روندكاری دیجیتال، از مدیریت فایلها تا تهیه خروجی( در نسخه حرفه‌ای)

سخن آخر:
در بررسی‌هایی كه روی تصاویر مختلف با مشخصات تونال متفاوت بعمل آوردم، مشخص شد كه ادعاهای این نرم افزار تا حد زیادی صحیح است. واقعا در برخی تصاویر بخوبی جزئیات را احیاء می‌كند و آثار مخرب خیلی كمی نیز دارد. از سوی دیگر، راحتی فوق‌العاده كار با این نرم افزار و نیز سرعت حصول نتایج نیز از دیگر مزایای این نرم افزار است.


UserName
پشتیبانی فنی
در صورت داشتن هر گونه پیشنهاد در مورد زیر ساختهای نرم افزاری بخش دانلود و گزارش هر گونه خطا و اشکال در عملکرد این بخش به لینک زیر مراجعه فرمایید

پشتیبانی فنی
آر اس اس
  • وبگردی